Para hokej

php6IJsix

Para hokej je paralympijskou verzí ledního hokeje s již padesátiletou tradicí a je určen primárně pro sportovce s postižením dolní části těla.

Para hokej se hraje ve speciálních sáních, odtud pochází i jeho název (anglicky sledge = sáně). Sáně jsou zkonstruovány ze sedáku, ocelového rámu a dvou nožů k bruslení. Hráči se pohybují a zároveň ovládají puk pomocí dvou krátkých hokejek opatřených na konci ocelovými hroty.

Pravidla para hokeje jsou v zásadě shodná s pravidly klasického ledního hokeje. Specificky jsou upravena některá ustanovení o výstroji a výzbroji, nedovolených zákrocích nebo hrací době.

V České republice je zaregistrováno osm klubů. České Budějovice, Karlovy Vary, Litvínov, Pardubice, Praha, Studénka, Zlín a Olomouc proti sobě nastupují v České sledge hokejové lize.

Kromě klubové soutěže rozvinuté na světovou úroveň má Česká republika také svůj národní tým.

Para hokej je řízen Českou para hokejovou asociací, která byla přijata do Českého svazu ledního hokeje.

Podrobnější informace o tomto velmi zajímavém a náročném sportu naleznete na webových stránkách www.sledgehokej.cz.

Citáty

phps86y94
Henrik Lundqvist

brankář New York Rangers a olympijský vítěz

„Být gólmanem je z 90 % o hlavě. Pokud se zaseknete ve svých vlastních myšlenkách, nebudete mít soustředění potřebné do zápasu a k úspěchu. Když jste ještě malí, nikdo vám tohle neřekne. Nejlepší způsob, jak získat správné rozpoložení, je začít se hokejem bavit. Zbytek přijde samo.“

Podpora a rozvoj

TOPlist