Sledge hokej

php6IJsix

Sledge hokej je paralympijskou verzí ledního hokeje s již padesátiletou tradicí a je určen primárně pro sportovce s postižením dolní části těla.

Sledge hokej se hraje ve speciálních sáních, odtud pochází i jeho název (anglicky sledge = sáně). Sáně jsou zkonstruovány ze sedáku, ocelového rámu a dvou nožů k bruslení. Hráči se pohybují a zároveň ovládají puk pomocí dvou krátkých hokejek opatřených na konci ocelovými hroty.

Pravidla sledge hokeje jsou v zásadě shodná s pravidly klasického ledního hokeje. Specificky jsou upravena některá ustanovení o výstroji a výzbroji, nedovolených zákrocích nebo hrací době.

V České republice je zaregistrováno osm klubů. České Budějovice, Karlovy Vary, Litvínov, Pardubice, Praha, Studénka, Zlín a Olomouc proti sobě nastupují v České sledge hokejové lize.

Kromě klubové soutěže rozvinuté na světovou úroveň má Česká republika také svůj národní tým.

Sledge hokej je řízen Českou sledge hokejovou asociací, která byla přijata do Českého svazu ledního hokeje.

Podrobnější informace o tomto velmi zajímavém a náročném sportu naleznete na webových stránkách http://www.sledgehokej.cz/.

Citáty

php61cYMg
Marek Židlický

mistr světa 2005

„Když jsem byl malý, chtěl jsem hrát všechno. Nebyly počítače a ani příliš jiné zábavy. Navíc pro mne, jako obyčejného kluka, to byla velká výzva.“

Podpora a rozvoj

TOPlist