Petr Mrázek: Pro brankáře je bruslení nejdůležitější

BRUSLENÍ – Názory, že brankář nemusí umět pořádně bruslit, už jsou dávno překonány. Své o tom ví i jeden z nejlepších českých gólmanů současnosti. „Pro brankáře je bruslení nejdůležitější. Je to základ toho, aby se v brance dokázal pohybovat a mohl jít ze zákroku do zákroku,“ vysvětluje Petr Mrázek, gólman českého národního týmu a Detroitu Red Wings.

Stejně jako celá hra i bruslení samotné se vyvíjí obrovskou rychlostí. Od výstroje až po samotné dovednosti gólmana, který už je mnohdy považován za šestého hráče v poli. „Strašně rychle se bruslení posouvá dopředu. Pořád se stále více a více zdokonaluje,“ ví moc dobře Petr Mrázek.

Jak už je dobrým zvykem ve většině klubů, gólmani a jejich bruslení mají svého vlastního trenéra. Ne jinak tomu je i v Detroitu. „Máme jednoho trenéra brankářů, který se nám věnuje před tréninkem i po tréninku. Když hráči odejdou z ledu, tak s ním děláme třeba nějaká další cvičení,“ popisuje 24letý rodák z Ostravy, kde jako malý pod vedením Petra Bolka začínal se speciálními brankářskými tréninky.

„Skatemill je jakožto doplněk k rutinním a speciálním cvičením na ledě výborná věc.“

Petr Mrázek, brankář Detroitu Red Wings

Jednou z možností jak zapracovat na technice bruslení je i tzv. skatemill. Dříve v Česku ne moc obvyklá věc, která si ale postupem času získala na oblibě. Především během letní přípravy využívá skatemill stále více a více hokejistů. Kromě toho, aby nevyšli ze cviku, mohou vypilovat i bruslení samotné. „Skatemill je jakožto doplněk k rutinním a speciálním cvičením na ledě výborná věc. Když mi bylo asi 12 let, tak jsem byl na skatemillu v Kanadě a musím říct, že mi to hlavně v technice hodně pomohlo. Pro děti je to určitě super věc, nicméně musí se brát jako doplněk k přípravě na ledě,“ říká Mrázek.

Jenže jak pro hráče v poli i pro gólmany je důležitá další příprava mimo led. „Rád si zahraji fotbal, tenis nebo třeba golf,“ prozrazuje některé ze svých doplňkových sportů brankář Detroitu. A co dalšího 24letý gólman prozradil? To se dozvíte ve videu.

Citáty

php1buHKv
Wayne Gretzky

Nejlepší hráč historie NHL

„Dobrý hráč je tam, kde je puk. Vynikající hráč je tam, kde puk bude. Tomu se naučí ve hře.“

TOPlist